Дивчибаре имају благу и пријатну климу. Због свог доброг географског положаја, до Дивчибара допиру ваздушне масе из Медитерана и сусрећу се са ваздушним масама Карпата и Панонске низије, чиме се објашњава присуство јода у ваздуху.

Клима се на Дивчибарама испитује још од 1929. године, када је постављена метеоролошка станица. Клима овог подручја је умерено - континентална, са четири јасно изражена годишња доба. Средња годишња температура се креће у распону од 7,2 ° Ц до 10,5 ° Ц. Најтоплији је месец јули, а најхладнији је јануар.

На подручју Дивчибара снежни покривач се задржава у периоду 3-4 месеца.

У просеку је 239 дана без ветра, 280 дана без кише, са 1959 просечних сунчаних часова. У летњем периоду, просечна температура је око 22 ° Ц. Средња годишња температура је 18 степени, са топлијом јесени од пролећа. Септембар је најсувљи месец, са просеком од само 5,4 дана са падавинама.

На основу дужег периода посматрања климе од стране Балнеоклиматолошког института из Београда, Дивчибаре су 1963. године, проглашене климатским лечилишта. Клима Дивчибара погодује лечењу: обољења са неуровегетативним поремећајима, хроничног бронхитиса, бронхијалне астме, анемије, стање рековалесценције, стања након акутних инфективних болести, пнеумонија и др

Вегетациони период на овом подручју траје 220-260 дана. Средња годишња висина падавина је између 788 и 985 мм. Највише падавина је у периоду од априла до јуна, а најмање у периоду од октобра до фебруара. Просечни први дан са снежним покривачем је 6. децембар, а последњи је 21. март. трајање снежног покривача је између 80 и 120 дана у нижим пределима, а 160-200 дана у вишим. Заравњене планинске падине омогућавају идеалне природне услове за све облике почетних и рекреативних облика скијања и санкања.

Преовлађују северни и југоисточни ветрови. Ветрови су умерене јачине, посебно у периоду између априла и октобра. Релативна влажност ваздуха, мала ветровитост и висока осунчаност представљају стимулативни климатски амбијент за одмор и рекреацију.



  • [1]http://www.divcibareinvest.rs/studija-opravdanosti-proglasenja-turistickog-podrucja-divibare.pdf