Заштићена културна добра

На територији Дивчибара нема заштићених културних добара. Међутим, у непосредној околини има доста остатака римских и средњовековних насеља, цркава, утврђења и некропола. Пуно је споменика из времена турске владавине, као и споменика из новије историје, од времена Првог српска устанка, Првог и Другог светског рата до данас.


Црквено - културни центар за верски туризам

Једини Црквено - културни центар за верски туризам у Србији изграђен је на Дивчибарама уз цркву Св. Пантелејмона. Уз чувене манастире Лелић, Ћелије и Пустињу, ваљевски крај је знаменит и по првом и једином у Србији, Црквено - културном центру на Дивчибарама

У периоду од 1996. до 2001. године, изграђен је храм Светог Пантелејмона, што је обележило прву фазу изградње Црквено - културног центра. У другој фази, изграђен је конак од 1.500 квадратних метара за 50 особа и салом капацитета 200 учесника, са модерном кухињом. У оквиру центра функцинише и инфо - центар и канцеларија за верски туризам, као и продавница у којој је могуће купити велики број икона, манастирских вина, кандила, свећа, меда из манастира Тврдош, итд

Дивчибаре су прва планинска бања у којој је изграђен православни храм.


Догађаји и манифестације

"Бели нарцис" је манифестација по којој су Дивчибаре биле познате и препознатљиве уназад неколико деценија, одржавала се у мају, када је период цветања нарциса, најлепшег цвета ливада на Маљену. Током три дана, посетиоци могу да прате богат културно - историјски програм, а на завршној приредби да присуствују избору лепотице "Бели нарцис". Ова манифестација се више не одржава.

Дечији фестивал спорта и рекреација на Дивчибарама се одржава сваке године у фебруару. Програм фестивала је прилагођен дечијем узрасту, а деца се такмиче у санкању, скијању, играма на снегу, оријентационом кретању, прављењу фигура од снега, креирању забавног програма, итд

"Дани гљива" је манифестација која се одржавала сваке године почетком октобра (првог викенда у октобру) у организацији гљиварског друштва из Ваљева, али се више не одржава. У оквиру овог догађаја организовала су се предавања о гљивама, као и приказивање и дегустација различитих врста јестивих гљива.

"Дани сеоског туризма" су манифестација која се оџава у Косјерицко селу Скакавци, на којој се представља туристичка понуда у руралном туризму.

"Чобански дани" је туристичко - културна манифестација која се одржава у општини Косјерић са традицијом од 30 година, а има за циљ очување културне баштине и промоцију сеоског туризма, који је посебно развијен на подручју Маљена, испод Дивчибара.



  • [1]http://www.divcibareinvest.rs/studija-opravdanosti-proglasenja-turistickog-podrucja-divibare.pdf